-15% kilimams su kodu KILIMAI15 | Sutaupykite šiandien →
Viskas apie apsipirkimą
Lietuvių
5 € jumsRegistracijaPrisijungimasKrepšelis Menu

Ferdinand patarimai žolelių ir daržovių auginimui

Flera · 2022, kovo 28

Grįžus iš prekybos centro su daržovėmis ir vaisiais, dažnas pagalvojame apie jų plovimą. Ar juos užtenka plauti vandeniu, ar reikia įsigyti specialų ploviklį, o gal tiesiog nuplikyti verdančiu vandeniu? Atsakymas – paprastas: daržoves, vaisius ir žoleles auginti patiems.

Nuo ko pradėti?

Jei turite nuosavą sodą, turite ir daugiau galimybių užsiauginti skaniausias daržoves. Manote, kad tai labai sudėtinga? Nesijaudinkite, egzistuoja daugybė mažai priežiūros reikalaujančių augalų rūšių.

Neturite šiltnamio, bet norite pomidorų? Pabandykite namuose užsiauginti vyšninių pomidorų daigus, kai jie ūgtels, pasodinkite juos ir čili pipirus tiesiai į lysvę.

Mūsų patarimas: maži laukiniai pomidorai yra mažiausiai reiklūs ir labai skanūs.

Dėl pastaruoju metu vis dažnesnių šiltų žiemų, kai kurios daržovės lauko lysvėje be priežiūros išliks iki sausio (arba iki nuimsite jų derlių). Tokios daržovės yra briuseliniai kopūstai, kaliaropės ar porai.

Nepasitikite savo žiniomis? Pirmaisiais metais venkite reiklių daržovių ir žolelių. Tarp jų, paprikų, kurioms reikalinga tam tikra temperatūra, drėgmė ir ventiliacija. Plokštieji pomidorai taip pat labai reiklūs.

Mini sodas mieste arba balkone

Ką daryti jei turite balkoną, lodžiją, ar tiesiog dėžių? Daržovių auginimui balkone jums daugiausiai reikės pakankamai didelių ir, pageidautina, savaiminio laistymo indų.
Juose galėsite pasodinti iš prekybos centro įsigytas žoleles: bazilikus, kalendras, laiškinius česnakus, čiobrelius, rozmarinus, gražgarstes, mėtas ir melisas, taip pat uogų krūmelius: mėlynes, avietes, serbentus.
Čiobreliai ir rozmarinai puikiai žiemoja, mėtos taip pat gali atsigauti po žiemos. Svarbu jas gausiai laistyti ir pašalinti amarus.

Mūsų patarimai:

• Pasodinkite gvazdikus, jie nevalgomi, bet atbaido amarus.
• Į kitą dėžutę įberkite kelias saldymedžio sėklas, iš jų užaugs gražios gėlės, kurias galėsite valgyti.
Braškės klesti ir nedideliuose induose, pavyzdžiui, jų sodinukų galite nusipirkti ūkininkų turguje. Tereikia reguliariai laistyti.
• Pomidorus auginti galima ir balkone, tikrai tingiam augintojui reikės atviro maišelio su substratu – pomidoras gali augti tiesiog jame.
• Taip pat galite įsigyti ir grybų auginimo rinkinį. Iš tikrųjų, tai substrato pakuotė su grybo sporomis. Ją galite pastatyti tamsiame buto kampe, koridoriuje ar kambaryje, kur visai nėra šviesos. Pasibaigus grybų derliui, substratą galite naudoti kaip trąša pomidorų ar paprikų daigams.

Kur rasti bendruomenės erdvę auginimui?

Jei dar nesate to aptarę su namo bendruomene, artėjančio namo susirinkimo metu pasiūlykite kaimynams bendruomenės sodo idėją. Auginant kartu, derlius bus kur kas gausesnis, o auginimo išlaidos – mažesnės.

Ką daryti, kad augalai klestėtų?

1. Geriausias vazono dydis terasoje auginamiems augalams yra ne mažesnis kaip 40 × 40 centimetrų. Izoliuojant substratą ir vidinę vazono sienelę tam pritaikytu 2 cm storio polistirolu, augalas gali atlaikyti net žiemos šalčius.
2. Gėlių lysvėms dažniausiai naudojamas lengvo substrato pagrindas (pridedant keramzito dėl mažesnio jo svorio). Jei nesodinsite medžio, kuriam reikia daug vietos visomis kryptimis (mažiausiai metro aukščio, pločio ir ilgio), augalams pakaks apie keturiasdešimt centimetrų substrato gylio.
3. Gilesnių konteinerių apatinį sluoksnį pravartu užpildyti drenažo medžiaga arba polistirenu. Po pagrindo sluoksniais tinka speciali folija, kuri veikia ir kaip tam tikras vandens rezervuaras. Būtinai atskirkite sluoksnius filtravimo medžiaga, pavyzdžiui, geotekstile (200 g/m2).
4. Būtina užtikrinti vandens pertekliaus nutekėjimą – vazono dugne turi būti pakankamai skylių, pro kurias nutekės vanduo. Taip pat pagalvokite, kur iš vazono tekės vanduo.

Daugiau kraštovaizdžio architekto Ferdinand Leffler patarimų

• Valgomieji augalai: laukinės ir sodo braškės, čiobreliai ir kitos žolelės padeda daugiamečiams augalams.
• Vazonus visada rinkitės atsparius šalčiui ir su vandens išleidimo angomis.
• Nepirkite plastikinių vazonų su akmens ar medienos apdaila, rinkitės natūralumą.
• Jei reikia rinktis iš didesnio skaičiaus mažesnių vazonų, visada rinkitės vieną tvirtesnį.