-15% kilimams su kodu KILIMAI15 | Sutaupykite šiandien →
Viskas apie apsipirkimą
Lietuvių
5 € jumsRegistracijaPrisijungimasKrepšelis Menu

Metas pažadinti kambarį iš žiemos miego ir susikurti gražiausią florariumą

Barbora Bláhová

Persodindami kambarinius augalus dvejojame ar juos tikrai reikia persodinti, o gal palikti augti tame pačiame vazone? Pavasaris – tinkamiausias metas atsakyti į šiuos klausimus. Patarsime nuo ko ir kaip pradėti, todėl skaitykite toliau.

Kokius augalus persodinti?

Jauni augalai auga žaibiškai. Natūralu, kad greitai jiems gali pritrūkti vietos. Tokiu atveju, jaunus augalus galite persodinti du kartus per metus, kai šaknys užpildys vazoną. Subrendusius daugiamečius augalus patartina persodinti ne daugiau kaip kartą per metus. Kai kurioms rūšims, pavyzdžiui, populiariosioms monsteroms, filodendrams ar fikusams, patinka siauresni vazonai. Taip jiems lengviau pasiimti drėgmę iš dirvožemio.

O ką daryti, jei vazonuose auginate žaliuosius milžinus, kuriuos sunku persodinti? Paprastai, vietoj įprasto persodinimo nuo viršaus nuimkite dalį žemių ir užpildykite naujomis.

Kada persodinti į didesnį vazoną?

Ryškus signalas persodinti augalą į didesnį vazoną yra neįprastai lėtas augimas (ne žiemos metu) arba šaknys, augančios per drenažo angas.

Jei pastebite, kad substratas augale nebesulaiko drėgmės kaip anksčiau, ir vanduo iš karto patenka į podirvį, tiesiog pakeiskite seną žemę.

Plastikinis ar keraminis vazonas?

Keraminiai vazonai yra sunkūs, tačiau dėl porėtos struktūros padeda augalams geriau išgarinti drėgmės perteklių.

Plastikiniai vazonai tai pigus sprendimas, kurį įvertinsite jei namuose turite daug augalų. Pavyzdžiui, permatomi vazonai tinka orchidėjoms, kurių šaknims reikia šviesos. Plastikas taip pat ilgiau išlaikys substratą drėgną, o tai pravers išvykus atostogauti.

Nepriklausomai nuo medžiagos, vazone visada turi būti drenažo angos ir padėklas arba korpusas, į kurį nutekėtų vandens perteklius. Be to, įvairių spalvų ir formų keramikiniai vazonai puikiai dera prie bet kokio stiliaus interjero ir pabrėžia augalo grožį.

Patarimas: jei dievinate prieskonines žoleles, įsigykite specialų vazoną žolelėms.

Pasigaminkime florariumą!

Ar kada nors svajojote apie šiltnamį namuose, tačiau jis ir liko tik jūsų svajonėse? Gėlių terariumai, dar žinomi kaip florariumai, užima labai mažai vietos ir yra puikus pasirinkimas daiginti kambarinius augalus.

Sukurkite žaliąjį mikropasaulį augalams, kurie mėgsta didesnę drėgmę. Rinkitės lėtai augančias ir mažesnio tankio rūšis su smulkesniais lapais.

Jums reikės:

• stiklinis indas siauresniu kakleliu arba dangteliu

• pasirinktas augalas (pavyzdžiui, papartis, fitonija, ar bet kitas kambarinis augalas)

• ilgas pincetas (tiks ir valgymo lazdelės)

• piltuvas arba popierinis rankšluostis, susuktas į ritinį

• pasirinkto indo skersmens plastikinis tinklelis arba plastiko gabalas (su skylutėmis)

• drenažo medžiaga (keramzitas, smulkūs akmenys)

• terariumo substratas sumaišytas su trupučiu smėlio, sausų samanų ir medžio anglies

• dekoratyviniai akmenys ar medžio gabalas, nuplikytas verdančiu vandeniu

• vandens purkštuvas

Kaip pagaminti?

1. Ant indo dugno supilkite drenažo sluoksnį ir uždėkite tinklelį arba plastikinį maišelį, kad substratas nesusmuktų.

2. Tada pabarstykite sumaišytą substratą ir pincetu arba lazdelėmis pasodinkite augalą.

3. Sukurkite kraštovaizdį natūraliais produktais ir pabaigoje nepamirškite apšlakstyti vandeniu.

Natūralią ekosistemą augalas gali sukurti net ir visiškai uždarame inde. Tačiau atkreipkite dėmesį į galimą pelėsio atsiradimą ir pasirūpinkite, kad augalas neperaugtų, o substratas būtų drėgnas.

Pastabos: dirvožemio organizmai mikrošiltnamyje aprūpins augalą maistinėmis medžiagomis. Internetu galite lengvai įsigyti kolembolų, kurios ir atliks visą darbą.

Straipsnį parengė Bára Bláhová, dar kitaip žinoma kaip Hometure. Jos Instagram profilyje rasite daugiau patarimų kaip užauginti gražiausius augalus.